Digitalizacja – serwer VPS na wynajem? 

Serwer VPS stanowi idealną równowagę pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerami dedykowanymi. I to jest to! Potrzebuję większych możliwości technologicznych, ale bez przesady. Własny fizyczny serwer to jeszcze nie ten etap. A może… Sam nie wiem.  

Jeśli masz wątpliwości i nie wszystko jest dla ciebie na pierwszy rzut oka takie jasne, to zapraszamy do lektury. W 5 minut rozwiejesz swoje wątpliwości.    

1. VPS – co to jest? Tak po ludzku to…  

Serwer VPS (ang. Virtual Private Server) – jest to prywatny kawałek chmury, która została utworzona z wydzielonej przestrzeni serwera fizycznego. Czyli otrzymujesz dostęp do zarządzania swoją wirtualną maszyną – wirtualnym serwerem. Sam decydujesz, co tam umieszczasz i instalujesz. Ogranicza Cię tylko moc procesora i dostępny dysk.   

Idealny dla osób o zaawansowanych umiejętnościach administracyjnych oraz dla przedsiębiorców, którzy prowadzą małe i średnie e-sklepy, w tym umożliwiają zakupy hurtowe np. za pomocą platform typu B2B. Często mocne VPS-y wykorzystywane są do działalności e-commerce. Czyli handlu elektronicznego, który zintegrowany jest z systemami do zarządzania, wieloma platformami płatności i zaawansowaną logistyką.   

I od razu wytłumaczymy sobie, czym jest serwer dedykowany i hosting współdzielony.  

Serwer dedykowany  jest osobną maszyną fizyczną (komputerem), który jest tylko do Twojej dyspozycji, a jego parametry zależą właściwie od grubości portfela. System operacyjny i konfiguracja sprzętowa są zależne od własnych potrzeb technologicznych, które nie posiadają wirtualnych ograniczeń, jeśli chodzi o moc obliczeniową. Z nikim jej nie dzielisz.   

Idealny dla profesjonalistów, którzy tworzą własne rozwiązania IT i nimi zarządzają lub firm i instytucji, które muszą mieć pewne zasoby pod własną kontrolą np. związane ze skomplikowaną technologią, kluczowymi danymi objętymi tajemnicą lub objętych RODO.   

Hosting współdzielony (inaczej „klasyczny”)  jest przydzieleniem wydajnego serwera z zainstalowanymi (gotowymi do użycia) usługami dużej ilości użytkownikom. Usługami zarządzasz przy pomocy wygodnego panelu administracyjnego. Np. nieskomplikowane strony www, blogi, proste e-sklepy/e-platformy z małą ilością użytkowników.   

Idealny dla mniej wymagających użytkowników oraz firm i instytucji, które ograniczają koszty i często korzystają z prostych i dostępnych narzędzi online. Jest to również idealna opcja dla klientów indywidualnych i mikrofirm z ograniczonym budżetem na inwestycje w technologię.    

2. Korzyści VPS-a, których potrzebujesz – a o nich jeszcze nie wiedziałeś?  

 • Stabilne i wydajne środowisko serwerowe (pełna kontrola zasobów i dostępność do nieograniczonej konfiguracji)  
 • Niezależny dostęp do wszystkich zasobów tj. baza danych, użytkownicy, własny system plików, aplikacji i procesów  
 • Gwarantowana moc obliczeniowa (moc procesora, pamięć RAM)  
 • Własny adres IP i korzystanie z protokołu SSH (szyfrowany protokół komunikacyjny pozwalający na zdalne połączenie z serwerem)  
 • Niezawodność działania m.in. na poziomie SLA 99,5%  

3. Kiedy opłaca się zainwestować w VPS-a?  

 • Gdy hosting Twojej strony już nie wystarcza, aby dalej ją rozbudowywać o kolejne dodatki (programy)  
 • Gdy Twój sklep internetowy wolno działa i nie nadąża za obsługą coraz wyższej liczby użytkowników – szczególnie widać to w okresach świątecznych, czy ograniczeń handlu stacjonarnego (np. w czasie epidemii więcej kupujemy online)  
 • Gdy tworzysz swoje własne rozwiązania IT i je testujesz, chcąc je udostępnić klientowi  
 • Gdy potrzebujesz odizolować od siebie kilka aplikacji utrzymywanych na jednej maszynie wirtualnej  
 • Gdy chcesz prowadzić serwis np. z filmami online (do streamingu) lub serwis z grami online (serwer gier)  
 • Gdy tworzysz sieci VPN (wirtualna sieć prywatna) pozwalające na bezpieczną prace zdalną  
 • Gdy koszty serwera dedykowanego są niewspółmierne do Twoich potrzeb i do końca nie jesteś w stanie oszacować jakie zasoby będą ci potrzebne w przyszłości  

4. Podsumowanie – krótko, zwięźle i na temat!  

Serwer VPS to dostęp do wysokiej wydajności w rozsądnej cenie.   

Serwer VPS jest alternatywą dla wymagających użytkowników, którzy oczekują profesjonalnego narzędzia, lecz nie potrzebują fizycznej maszyny na wyłączność.  

Na naszej stronie możesz sprawdzić zaproponowane przez nas zestawy VPS-ów. Jeśli nasza propozycja zestawów będzie dla Ciebie niewystarczająca – potrzebujesz większej mocy obliczeniowej – przygotujemy dla Ciebie dedykowany zestaw i go wycenimy. Korzystamy z zasobów własnej serwerowi, więc nie stanowi to dla nas problemu.   

5. Kontakt ze specjalistami od serwerów  

Czujesz, że właśnie togo potrzebujesz, ale nie wiesz, jaki VPS wybrać?  

Poświęć nam 5 minut i napisz do nas info@zetohosting.pl. Opisz, do czego chciałbyś wykorzystać serwer VPS. Jaki biznes prowadzisz? Z jakimi kłopotami technicznymi się borykasz? To pozwoli nam ocenić sytuację.   

Na “bank” odpowiemy. Jeśli zajdzie taka konieczność przygotujemy pytania uzupełniające, na które poprosimy Cię o odpowiedź.   

Nie lubisz pisać, wolałbyś to powiedzieć. Więc zadzwoń do nas na podany numer (17) 282 5000. Pomożemy Ci wybrać usługę dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.